Loading...
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
pofile
Dane szkoły

Adres szkoły: ul. Leśna 1, 11-200 Bartoszyce

Kraj: PL

Województwo: warmińsko-mazurskie

Typ szkoły: podstawowa

Strona www: https://www.lesiabart.pl/

Link do profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/UJNBARTY

Liczba uczniów: 125

Wiek uczniów: 7-15


Charakterystyka szkoły (informacja o szkole, zasoby własne, samorząd uczniowski, koła zainteresowań, koła europejskie, etc.)
Szkoła została utworzona 3 sierpnia 1990 r. położona w parku miejskim przy ul. Leśnej 1. Uroczyste nadanie imienia wybitnej ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki odbyło się 4.10.1997 r., Specyfiką szkoły jest realizacja zadań związanych z rozwojem i podtrzymaniem ukraińskiej tożsamości narodowej, promowanie ukraińskiej kultury w Bartoszycach, zwanych „Miastem trzech kultur”, w regionie Warmii i Mazur oraz działania związane z polsko-ukraińską integracją. W szkole aktywnie działają zespoły artystyczne: chór szkolny „Lisowa pisnia”, który w 2021 r. świętował 30-lecie swego istnienia oraz zespół muzyczno-taneczny „Nezabudky”, które uczestniczą w Festiwalu Ukraińskich Zespołów Dziecięcych w Koszalinie, Dziecięcym Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Elblągu. Od 2007 r. do chwili obecnej zrealizowano 12 międzynarodowych projektów we współpracy ze szkołami we Lwowie, Synkowie, Basztance, Czerkasach, Suchopołowie. Od 2019 r. prowadzona jest innowacja pedagogiczna pn. „Lekcje języka ukraińskiego on-line z Ukrainą” w ramach Międzynarodowego Projektu „My Ukrajinci – Ja i Ty”. Uczniowie - to wolontariusze WOŚP, akcji charytatywnych na rzecz dzieci, wsparcia ukraińskich żołnierzy podczas rehabilitacji oraz w chwili obecnej niesieniu pomocy rodzinom z Ukrainy. Od 22 lutego 2022 r. Szkoła przyjęła około 80 dzieci z Ukrainy. Szkoła zrealizowała wiele projektów ze środków Unii Europejskiej. Osiągnięcia prezentowane są na na stronie internetowej szkoły: www.lesiabart.pl


Atrakcje w miejscowości i regionie
Bartoszyce to piękne miasto, położone na północy Polski nad rzeką Łyną w woj. warmińsko-mazurskim. Urokliwym miejscem jest park Elisabeth, u podnóża Góry Zamkowej, a także staw w kształcie serca. W parku odbywają się różne przedsięwzięcia kulturalne. Warto również wybrać się na Rynek Starego Miasta, aby przespacerować się uliczkami, których historia sięga XIV wieku. W mieście zobaczyć możemy słynne „Baby” kamienne, które powstały w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Jednym z posągów jest Gustebalda, według legendy, to pruska księżniczka, która została zamieniona w kamień. Bartoszyce to "Miasto trzech kultur" (pol. ukr. niem.), przyjazne dla turystów. Przez Bartoszyce przebiega jeden z najdłuższych szlaków rowerowych w Polsce - Green Velo. W pobliskim Sępopolu można odbyć ekscytujący rejs katamaranem pod Łynie. Około 20 km od Bartoszyc znajduje się Lidzbark Warmiński, w którym możemy zobaczyć gotycki Zamek Biskupów Warmińskich z XIV w., w którym pracował Mikołaj Kopernik.


Kogo i do jakiej współpracy szukamy? (tematy, obszary i formy współpracy)
Szukamy szkoły zainteresowanej realizacją wspólnych projektów w zakresie prezentacji tradycji, kultury, teatru, muzyki, którą interesuje funkcjonowanie mniejszości narodowych w Polsce. Zainteresowani jesteśmy zorganizowaniem wymiany młodzieży, podczas której nasi uczniowie wraz z nauczycielami będą poznawać się wzajemnie, doskonalić kompetencje językowe, poznawać Ukrainę, dzielić się przykładami dobrej praktyki oraz wiedzą o Polsce oraz wielokulturowym regionie Warmii i Mazur.

Osoba do kontaktu

Imię i nazwisko: Lubomira Tchórz

Email: luba.t@wp.pl

Rola w szkole: dyrektor

Języki: polski, ukraiński


Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach
Realizacja: ENCODE PRO & ENCODE